Ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie? Będzie na to sposób

Ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie? Będzie na to sposób

ubezpieczenie zdrowotne biała podlaskaRzecznik Finansowy proponuje wprowadzenie niezależnego rzeczoznawcy do likwidacji szkody z ubezpieczenia komunikacyjnego OC; pozwoliłoby to uniknąć zaniżania odszkodowań przez towarzystwa - informuje "Rzeczpospolita".

Według "Rzeczpospolitej", autorem pomysłu jest rzecznik finansowy Aleksandra Wiktorow, natomiast sprawą zajmuje się już Rada Rozwoju Rynku Finansowego przy Ministerstwie Finansów.

- Chcemy poprawić jakość likwidacji szkód z OC komunikacyjnego i stworzyć gwarancje dla obywateli, że otrzymają należne odszkodowanie bez konieczności długiego oraz kosztownego procesu sądowego - mówi, cytowany przez dziennik, radca prawny z Biura Rzecznika Finansowego Aleksander Daszewski.

Propozycja zakłada, aby poszkodowany mógł zlecić ekspertyzę niezależnemu rzeczoznawcy, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe zaniża odszkodowanie oraz oferuje mniej, niż wynika z wyceny naprawy auta przez warsztat wybrany przez klienta i "jest głuche na reklamacje".

Jak podaje "Rzeczpospolita", resort finansów poprosił Komisję Nadzoru Finansowego, Polską Izbę Ubezpieczeń i Rzecznika Finansowego o analizy wpływu projektowanego rozwiązania na składki OC.

Przypomnijmy, że od roku na rynku widać było podwyżki obowiązkowych dla kierowców polis. Część z nich musi płacić obecnie nawet kilkadziesiąt procent więcej niż wcześniej. To wina głównie panującej przez lata wojny handlowej. Ubezpieczyciele zaniżali ceny polis, ale jednocześnie nie wypłacali też pełnych odszkodowań.

Głównie dotyczyło to szkód związanych np. z rehabilitacją czy leczeniem poszkodowanych w wypadkach. Gdy ci zaczęli sprawy zgłaszać do sądów, firmy musiały zacząć szukać milionów na pokrycie tysięcy kar wymierzonych w tysiącach wyroków.

Zdjęcie: .egospodarka.pl
Źródło: money.pl/gospodarka