Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

dokumenty ubezpieczeniowe i miniatura żółtego samochodu

Wypadki i kolizje przydarzają się nawet najlepszym kierowcom. Do nieszczęśliwych zdarzeń nie zawsze jednak dochodzi wyłącznie na drogach. Niekiedy zniszczenie samochodu może być wynikiem działań osób trzecich lub zdarzeń losowych takich jak np. opady gradu. W takich sytuacjach koszty naprawy auta istotnie naruszają budżet domowy, ale jest sposób, który pozwala je ograniczyć. W tym celu właśnie wykupuje się ubezpieczenia komunikacyjne, które stanowią formę zabezpieczenia finansowego w razie nieszczęśliwych wypadków.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych?

Oferta ubezpieczeń komunikacyjnych jest szeroka. Skąd wiedzieć, które ubezpieczenie wybrać? Przede wszystkim na wstępie trzeba się zorientować, z czego można wybierać. Ubezpieczenia komunikacyjne najprościej podzielić na obowiązkowe oraz dobrowolne. Obowiązkowym dla każdego właściciela pojazdu ubezpieczeniem jest OC (od odpowiedzialności cywilnej). Polskie przepisy wskazują na obowiązek jego wykupienia najpóźniej w momencie zarejestrowania pojazdu. Za jego brak z kolei można otrzymać mandat. Polisa OC jest gwarancją ochrony dla kierowców, którzy stali się uczestnikami bądź sprawcami wypadków. Wypłaca się z niej środki pieniężne na pokrycie szkód wyrządzonych osobom trzecim.

Rodzaje dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych

Do najpopularniejszych dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych zaliczyć można:

  • AC (autocasco)

Autocasco jest zabezpieczeniem finansowym w przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu. Ci, którzy wykupią taką polisę, mogą liczyć na finansowe wsparcie np. podczas zarysowania auta na parkingu czy też jego kradzieży.

  • NNW (polisa od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków)

Polisa NNW, jak sama nazwa wskazuje, zabezpiecza finansowo właścicieli pojazdów w razie ich uszczerbku na zdrowiu lub problemów zdrowotnych pasażerów, będących wynikiem wypadku komunikacyjnego. Jest też istotnym zabezpieczeniem finansowym w przypadku ich śmierci.

  • Assistance

Ubezpieczenie Assistance jest wsparciem w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń na drodze takich jak np. pęknięcie opony czy nagła awaria silnika. Wykupienie tej polisy jest gwarancją pomocy drogowej w nagłych sytuacjach.

Wróć do bloga