Co obejmują grupowe ubezpieczenia pracownicze?

Co obejmują grupowe ubezpieczenia pracownicze?

Do nieszczęśliwego wypadku może dojść wszędzie - w domu, na ulicy, czy w miejscu pracy. Z tego powodu warto się ubezpieczyć. Do wyboru ma się najczęściej ubezpieczenie indywidualne lub tzw. grupowe ubezpieczenie pracownicze, które w ramach stosunku pracy oferuje pracodawca. Taka polisa ubezpieczeniowa dotyczy ochrony grupy pracowników zatrudnionych w danej firmie. Traktowana jest najczęściej jako dodatek pozapłacowy, który przynosi korzyści obu stronom. Co obejmuje i czym różni się od polisy indywidualnej?

Co zapewnia ubezpieczenie grupowe?

Ubezpieczenie grupowe dotyczy ochrony pracownika w określonym zakresie oraz czasie datowanym na okres trwania umowy. Taka polisa obejmuje z góry ustaloną sumę ubezpieczenia, której nie da się zmienić przez wzgląd na indywidualne potrzeby. Można jedynie wybrać jej określony wariant cenowy, spośród kilku, które zaproponuje pracodawca. Wsparcie finansowe najczęściej wypłacane jest wówczas w razie niezdolności pracownika do dalszej pracy. Przykładem takich sytuacji są np.:

  • nieszczęśliwe wypadki,
  • uszczerbek na zdrowiu lub poważna choroba,
  • hospitalizacja,
  • narodziny dziecka,
  • śmierć bliskiej osoby,
  • śmierć ubezpieczonego.

Różnice między ubezpieczeniem grupowym a polisą indywidualną

Podstawowe różnice między grupowym ubezpieczeniem pracowniczym a indywidualnym ubezpieczeniem na życie dotyczą zakresu ochrony oraz sumy ubezpieczenia. W przypadku polisy indywidualnej to ubezpieczony sam ustala te kwestie, dostosowując je indywidualnie do swoich potrzeb. W związku z tym może rozszerzyć pakiet ubezpieczenia o dodatkowe polisy lub zrezygnować z części z nich. Przy wyborze ubezpieczenia grupowego nie ma takich możliwości, gdyż zakres ochrony z ubezpieczycielem ustala pracodawca. Pracownik może jedynie zaakceptować lub odrzucić warunki umowy. Takie rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety. Największe korzyści, jakie daje, to niska miesięczna wysokość składki, którą dodatkowo często opłaca sam pracodawca. Wadą jest z kolei wspomniana wcześniej mała elastyczność.

Wróć do bloga